Chtěj zhubnout, ne zhebnout!
V dnešní době, kdy máme díky internetu k dispozici záplavu informací, máme tendenci sklouznout k lenosti a dané informace si neověřit nebo dokonce nepoužít rozum a logické myšlení. Informace jsou přitom obchodním artiklem a jednoduchou manipulací se stávají reklamou.
Pojďme se na hubnutí podívat z hlediska logiky. Zkusme to jednoduše a stručně. Člověk musí vždy začít od základu. Dům taky nestavíte od střechy. První krok je jednoduchý – proč chci hubnout? Potřebuju to? Existují lidé, a je jich opravdu hodně, co pod tlakem okolních vlivů tlačí na pilu. Na druhou stranu snaha o sebezdokonalování se, je určitě chvály hodná a vhodná pro každého. Tím se dostáváme k druhému kroku, a tím je psychika. Upřímně si myslím, že pokud člověk vnímá hubnutí a fyzickou aktivitu jako nepřítele, tak nemá šanci na úspěch. Sebezdokonalování by nás mělo motivovat, probouzet zdravou soutěživost, a ne nás psychicky deptat. Stejně tak bychom ve cvičení měli nacházet radost z pohybu a vnímat ho jako sport s možností posouvání vlastních limitů. S tímto přístupem půjde dosahovaní cílů doslova samo. Naše psychika je tou nejsilnější zbraní, co máme, a pokud jí budeme používat správně, tak nás nic nezastaví a pokud špatně, tak je to jako postřelit se vlastní pistolí. Pojďme se podívat na hubnutí pomocí stravy.
Jak vlastně funguje naše tělo? To podstatné, co nás má zajímat je lidská schopnost adaptace. Člověk se časem dokáže adaptovat téměř na cokoli. To znamená, že ze začátku bude fungovat téměř jakákoliv dieta, ale jen do doby než se tělo adaptuje. Pak dojde ke stagnaci – zaseknutí se. Nastává tedy otázka, proč nasazovat drastické diety a speciální systémy, když díky (nejen) adaptaci, jsou dlouhodobě neudržitelné. Naprosto mě dostává výraz jojo efekt, logicky je to naprosto zbytečný termín. Pokud člověk drží dietu a shazuje tuk a dojde k výsledku (anebo také ne), pak přestane držet dietu – logicky zpět nabere na váze. Krom toho diety typu low-carb, keto, sacharidové vlny atd. mohou vést (zvláště u dam) k hormonální disbalanci, psychickým problémům atd. Ovšem co mají všechny tyto diety společného? Kalorický deficit. A to je hlavní klíč k zhubnutí. Lidově řečeno – nežer tolik a hýbej se víc. Pokud chceme, aby výsledky hubnutí byly dlouhodobě udržitelné, musíme kalorický deficit nastavit jemně, vsadit na trpělivost a hubnout pomalu. Jak vidno pestrost stravy může zůstat. Kalorického deficitu je možné dosáhnout snížením příjmu sacharidů a tuku. Příjem bílkovin je nutné zachovat. Pro většinu populace dokonce i navýšit. V čem jsou bílkoviny důležité? Jsou hlavním stavebním kamenem svaloviny. A více aktivní svaloviny = vyšší bazální/klidový metabolismus. Bazální metabolismus, laicky řečeno, je schopnost těla spalovat tuky v klidovém režimu. Jeden ze způsobů navyšování (zrychlování) metabolismu je i zvýšení počtu jídel během dne, což prokazatelně funguje. Hned nás mohou napadnout dvě ale. Za prvé ne každý má čas a prostor pro tolik jídel. Za druhé, pokud často jíme z dlouhodobého hlediska přetěžujeme organismus. Tělo častěji a déle tráví a jednoduše si neodpočine.
Pokud jde o stravu, tak bych se ještě rád pozastavil u velmi populárních detoxů a doplňků stravy. Detox, jak jeho název napovídá, by měl pomáhat očistit organismus. Pojďme použít selský rozum, na detox organismu máme játra, ledviny atd. Výraz detox se používá v lékařství, primárně v souvislosti s drogově závislými. Běžnému člověku na ,, čištění´´ organismu stačí pít dostatek vody. Pokud vsadíme na týdenní detox ve formě různých šťav atd. tak to povede leda k tomu, že spálíme svaly a ne tuk, dostaneme zácpu nebo průjem, krátkodobě ztratíme hmotnost díky odvodnění, budeme mít extrémní hlad a vyhodíme peníze.
Pokud jde o doplňky stravy, opět je na místě jednoduchá logika, výrobek se jmenuje DOPLŇĚK STRAVY, A TUDÍŽ JE STRAVA NA PRVNÍM MÍSTĚ, A TOTO JE POUZE DOPLŇĚK! Za těchto podmínek není problém podpořit hubnutí těmito doplňky.
Na závěr bych se rád podíval na hubnutí pomocí sportu. Jak už bylo řečeno, klíčem k hubnutí je kalorický deficit a navýšení bazálního metabolismu. Z pohledu kalorického deficitu nám prospěje jakýkoli pohyb. Z pohledu bazálního metabolismu už je to trošku složitější. Aerobní aktivity (běh, plavání atd.) prokazatelně spalují tuk. Ovšem aerobní aktivity s výrazně vyšší tepovou frekvencí, jako je intervalový trénink (HIT, tabata, HIIT) a sporty jako badminton, squash, basketbal, florbal, hokej atd. sice podle studií během aktivity spálí méně tuku, ale výrazněji navyšují bazální metabolismus. Pokud se podíváme na anaerobní aktivity – silový trénínk, tak krom pozitivního dopadu na zdraví (vyrovnání disbalancí, posílení nosných struktur těla – nohy, zadek, záda), tak díky nárustu aktivní svalové hmoty dochází i k rapidnímu navýšení bazálního metabolismu, zvláště pak při zařazení základních cviků, jako je mrtvý tah a dřep.
Jednoduché zamyšlení závěrem, i kdybychom měli možnost věnovat tři hodiny sportovní aktivitě denně (což drtivá většina lidí nemá), pořád nám zůstává dvacet jedna hodin dne. Tudíž je navýšení bazálního metabolismu jasný klíč k úspěchu.
Copyright (C) 2021. Všechna práva vyhrazena. Autor: Ondřej Kratochvíl - Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.
Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem).