Hydratace - Pij, to tě neutopí!

Základní principy hydratace organismu

Ochz387NgV

 

Tento článek může většině lidem připadat zbytečný, ALE!. Většinu zemského povrchu pokrývá voda, a proto na naší planetě vznikl život. Také více jak padesát procent „těla“ všech organismů tvoří voda (tekutina). Takže logicky pít musíme. Pijeme však dost? A jak to poznáme? V čem nás nedostatek omezuje? Vliv alkoholu a některých návykových látek tady rozebírat nehodlám. Předpokládám, že každý ví o jejich dopadech na hydrataci. Pojďme se podívat, co se s lidským tělem stane při dlouhodobém nedostatku vody – dehydrataci. Pro jednoduchost si vyjmenujeme jednotlivé části lidského těla a dopad dehydratace.

Pokožka: Dámy nejen díky návštěvě kosmetičky vědí, že hydratace pokožky prospívá k její pružnosti, vláčnosti a dehydratace zapříčiní opak. Nízký příjem tekutin také vede k zadržování vody v podkoží a otékání kloubů (u dam často kotníků).

Mozek: bolesti hlavy, klesá soustředění, roste podrážděnost

Svaly: třas, křeče, bolesti (nejen svalů, ale i kloubů), klesá výkonnost

Ledviny: zahuštění moči, hromadění odpadních látek, možnost kolapsu

Srdce a cévy: růst krevního tlaku, možnost kolapsu

Nesmím opomenout, že s dehydratací se pojí i nedostatek elektrolytů a špatná látková výměna – negativní dopady na metabolismus.

Člověk by řekl, že se stačí držet poučky: „Máš žízeň – napij se.“

Problém nastává u lidí, kteří se pomalu dostávají do chronického stavu lehké dehydratace nebo u starších lidí. U těchto skupin klesá psychická potřeba pít a pocit žízně se nedostavuje. Zajímavostí dnešní uspěchané doby a civilizace je aspekt sedavého zaměstnání (ale i sezení ve škole, dlouhé řízení auta, dlouhodobé hraní počítačových her apod.). V těchto situacích zaměstnáváme spíše mozek než tělo a tím pocit žízně a kolikrát i hladu klesá.

Výše jsem zmínil pojem elektrolyty a látkovou výměnu. Vysvětlím velmi jednoduše.

Elektrolyty jsou ionizované formy minerálů (jako jsou sodík, draslík, hořčík, chlor a fosfor). Pokud chybí v našem těle, dochází k nerovnováze tekutin v buňkách. To může vést k třasu, křečím, poklesu výkonu, bolesti svalů a kloubů, atd.

Pokud jde o zdroje tekutin, nikoho asi nepřekvapí, že postačí kohoutková, balená nebo minerální voda, čaje a ovocné či zeleninové šťávy (ředěné).

Určitě Vás zajímá ideální množství tekutin, které bychom během dne měli přijmout. Bohužel, žádná ideální míra neexistuje. Pro každého z nás je tato míra velmi individuální a je závislá jak na našich fyzických aktivitách, tak na počasí a ročním období. V každém případě bych nikomu nedoporučoval pít méně než dva litry denně. Jestliže po těle chceme i sportovní nebo jakýkoli jiný fyzický výkon, je možné toto podpořit doplňky stravy na hydrataci organismu a pro příjem elektrolytů a minerálů.

Na závěr toho článku bych se rád zmínil o problematice sportů rozlišující jednotlivé váhové kategorie. K tomuto tématu mě pojí velice osobní vztah, protože sám závodím v silových sportech s váhovými kategoriemi. Je známo, že v některých sportech dochází u závodníků k cílenému krátkodobému snižování váhy. Jednoduše řečeno – závodník upravuje stravu, pitný režim, přizpůsobuje trénink a doplňuje i jiné aktivity, aby tím cíleně dostal vodu z podkoží i ze svalů – dehydratuje se. Absolvuje vážení a následně se vše snaží doplnit zpět, aby při závodě či zápase neutrpěl jeho výkon. Hned z kraje zmíním, že nikomu NEDOPORUČUJU toto podstupovat! Dané praktiky jsou životu a zdraví nebezpečné. Toto krátkodobé snížení hmotnosti (neplést s hubnutím), je vždy za cenu vysokých rizik. Postup vyžaduje zkušenosti a znalosti a také sebekontrolu a sebereflexi. Rozhodně není pro každého. Jestli se některý sportovec pro „odvodnění“ rozhodne, tím spíše doporučuji mít po ruce kvalitní doplňky stravy na hydrataci organismu. Ač jsem sám často stahoval váhu, určitě Vám postup popisovat nebudu.

P.S.: Jedna klientka, se kterou jsem řešil pitný režim mi oznámila, že četla článek, hlásající, že nadměrné pití tekutin vede k otékání mozku a následně vyjádřila své značné obavy. Na to jsem jí řekl, že opravdu strach mít nemusí. Pokud tomu věří, tak jí nemá co otéct.

Lidi, používejte logiku.

 

Problematiku hydratace budeme dále rozvíjet a příště se můžete těšit na článek o hydrataci a její přímý vliv na sportovní výkon.

 

amina appleHydrataci můžete podpořit naším produktem Amino Serum, který kromě aminokyselin obsahuje právě důležité elektrolyty.

 

Copyright (C) 2021. Všechna práva vyhrazena. Autor: Ondřej Kratochvíl - Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem). 

Zpět do obchodu